‘Yanı Qırım’ maalede Cuma namaz keçirildi

Все новости
21 kasım 2011 yıl 23:31

 

Yanvarnıñ 30da ‘Yanı Qırım’ maalede qurulğan camide butün Qırımdan toplanğan din cemiyet temşilcileri Cuma namaz qıldılar. Namazın Haci Emirali Ablayev alıp keçirdi.
Bu yerde yaşağan sakinlerinen ortaqça namaz qılınğanı Meclis azaları, imamlar, butün Qırımdan kelgen semetdeşler öz birlikni ve qırımlılarnen provokatsiya havfı ogünde birdimlekni korsettiler.

Namazdan soñ miting keçirildi. Mitingte Qırım Muftiyi haci Emirali Ablayev, Milliy Meclis reisiniñ birinci muavini Refat Çubarov, ve ‘Avdet’ cemaat teşkilãtıñ temsilcisi Daniyal Ametov çıqışta bulundular.
Qırım Muftiynıñ haci Emirali Ablayevnıñ çıqışı İslam qıymetleriñ ve ürf-adetleriñ yanıdan yaratuvuna bağişlanğan edi.
Milliy Meclis reisiniñ birinci muavini Refat Çubarov miting iştiraqçılarğa Meclis provokatsıyağa qarşı yapılğan işler içün esabat berdi.
Ondan da ğayrı, Refat Çubarov bu provokatsıyanı çetlemek içün butün ğayretlerimizin bermek mecburmız dep bildirdi.  
Bu vaziyetke bağlı Milliy Meclis yanvarnın 26da Muracaat qabul etti ve onu butün halqara rupa teşkilatlar ve devletler adreslerine yolladı, ondan da ğayrı qırımlılar diasporaların yolbaşçılarğa yollanıldı.
Yanvarnıñ 29da Milliy Meclis reisi, Mustafa Cemil, Avrupa Şuranıñ iş sessiyanıñ azası olaraq bu Muracaatñı Avrupa Şuranıñ temsilciler arasında kenişledi.
Eñ sonunda Refat Çubarov bu provokatsıya teşebbüslercilege Qırımda oyle şey aslı beklenmgen neticege ketirer dep tenbeledi.