Devlet Saray Kültür Merkezi kuruluyor

Все новости
15 ocak 2014 yıl 16:45

Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi, 13 Ocak 2014 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatar tarihi ve kültürel anıtların durumunun ele alındığı çalışma toplantısı düzenledi. 

Toplantıya Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, Bahçesaray Bölge Meclisi üyeleri, “Kırım Vakfı” Müdürü Riza Şevkiyev, “La Richesse” Kırım Tarih Müzesi kurucusu Guliver Altin katıldı.

Toplantı sırasında “Kırım Vakfı” tarafından hazırlanan Devlet Saray Kültür Merkezi projesi detaylı şekilde incelendi.

Proje, geçmişte İsmail Gaspıralı ile ilgisi olan tarihi binada La Richesse Tarih Müzesi, toplantı salonu, resmi heyetleri kabul salonu, Kırım Müftülüğü ve Kırım Vakfı’nın ofisleri ve temsilcilerinin odalarının oluşturulmasını öngörüyor.

Proje gerçekleştirilerek Kırım Tatar sürgününün 70. yıldönümü dolayısıyla anma etkinliklerinin başarılı bir şekilde düzenlenmesi, Ukraynalı ve yabancı heyetlerle görüşmelerin daha kaliteli olması, Kırım Tatar halkının tarihi merkezi olan Bahçesaray şehrine ilginin artması bekleniyor.

Kırım Vakfı proje için bir dizi sponsora başvurdu. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı projeye finansal destek sağlama teklifini kabul etti.

Onarım çalışmalarının 2014 yılının Ocak ayında başlaması bekleniyor.

 

Meclis matbuat hızmetiniñ malümatına esaslanaraq

Foto