Kiev Qırımtatar Cemiyeti Yolbaşçısı Aslan ÖMER QIRIMLI "Brüksel’de temsil edilmek için ilk adımları attık

Все новости
28 ocak 2014 yıl 19:53

 

BRÜKSEL  - Belçika ve Almanya’ya üç günlük bir ziyaret düzenleyen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı Brüksel’de bir dizi etkinliğe katıldı.

Almanya’da merkezi Giessen’de bulunan Avrupa Kırım Tatar Dayanşma ve Kültür Merkezi Genel Başkanı Rafet Karanlık ve Avrupa’daki Tatar diasporasının önde gelen isimleri ile de görüşen Aslan Kırımlı Avrupa daha etkili temsil edilmek amacıyla adımlar attıklarına dikkat çekti. Genel Başkan Karanlığa Avrupa'daki çalışmaları adına Kırım Tatar Millet Meclisi adına teiekkür eden Kırımlı, temaslarını ‘Avrupa’nın başkenti Brüksel, bünyesinde Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve NATO gibi kuruluşları barındıran bir şehir. Biz Avrupa platformlarında temsil edilmek için ilk adımları attık’ sözleri ile özetledi. Ayrıca, Aslan Ömer Kırımlı Brüksel’de Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir Ajansı Yöneticisi Ahmet Kot’a da Kırım’a yönelik projeleri nedeni ile teşekkür etti.

Erdoğan’dan Kırım’a selam

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Brüksel temaslarını da izleme imkanı bulduklarını ifade eden Aslan Ömer Kırımlı ‘Bu kapsamda Başbakan Erdoğan’a liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Türklerinin selamlarını ilettim. Başbakan Erdoğan’dan da Kırım’a selamlarını getirdim’ dedi. Ayrıca, Aslan Ömer Kırımlı Başbakan Erdoğan’ın Brüksel programı kapsamında Başbakanlık danışmanları Yalçın Akdoğan, Mücahit Arslan ve İbrahim Kalın ile biraraya geldi. Kırımlı, Dışpolitika Danışmanı İbrahim Kalın ile Ukrayna’daki son gelişmeler konusunda yaptığı görüşmede Ukrayna ve Kırım’daki son gelişmeler konusunda bilgi verdi.

Brüksel’de temsilcilik

Brüksel’deki lobi kuruluşlarının temsilcileri ile de biraraya gelen Aslan Ömer Kırımlı TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliğinin katıldığı bir foruma iştirak etti. Türkiye Cumhuriyeti AB Daimi Temsilcisi Selim Yener, Azarbeycan Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Fuad İskenderov başta olam üzere Avrupa Parlamentosu ve AB organlarında görevli temsilciler ile biraraya gelen Aslan Ömer Kırımlı ‘Burada TÜSİAD AB Temsilcisi Bahadır Kaleağası’nın daveti ile bulunuyoruz. Kırım Uluslararası İşadamları Birliği olarak Avrupa forumlarında daha etkili bir biçimde faaliyet göstermek amacındayız. Bu bakımdan çeşitli temsil modelleri üzerinde duruyoruz’ değerlendirmesini yaptı. Avrupa Parlamentosu Avrupa Ekonomik Alanı ve Genişleme Dairesi Başkanı Dr. Thomas Grunert ile de bir araya gelen Aslan Ömer Kırımlı, Dr. Grunert’i Kırım’a davet etti.

Avrupa televizyon yayınları

Avrupa temaslarının son gününde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı, merkezi Amanya’nın Düsseldorf şehrinde bulunan Kanal Avrupa televizyonunu da ziyaret etti. Kanal Avrupa’nın Avrupa yayınları konusunda Ali Paşa Akbaş ve Kanal Direktörü Seran Sargur'dan bilgi alan Aslan Ömer Kırımlı, Kanal Avrupa’da yayınlanan ‘Yeşil Ada Kırım’ programları için teşekkür etti.

Aslan Ömer Kırımlı’nın Almanya ve Belçika programlarında kendisine Kırım Tatar Milli Meclisi Almanya Temsilcisi Ahmet Özay refakat etti.

 

 

"Kiyev Qırımtatar Cemiyeti" matbuat hızmetleri

Foto