Ukrainanıñ devlet organlardan 20% Lenin adına soqaqlarda yerleşken.

Все новости
15 mayıs 2012 yıl 22:10

 

«Populâr tedqiqatlar büro»ğa köre, Ukrainanıñ devlet organlardan 20% Lenina soqaqlarda yerleşken. Ukrain şeer ve köylerde Lenin adına soqaqlarda 1906 yerli akimiyet organları yerleşe. Qıyaslamaq içün, Şevçenko adına soqaqlarda – tek 536. Böyle necitelerge  ‘Popular tedqiqatlar büro’ cemaat teşebbüsü ‘Qırım inkişafı fondu’ qol tutuvunen keldi.

«Akimiyet organlar yerleşken soqaqlarnıñ adı – bu akimiyetke ait bir vizitkasıdır.Nasıl adreske er afta onlarnen adamlar ve yüzlernen mektüpler kele? Bu deputatlarnıñ ve memurlarnıñ öz halqnıñ hatırasına, devletke ve yaşağan yerine davranmasını korsete»- dedi Qırım İnkişafı Fondnıñ müdürü Oleksiy Skorik.

 Tedqiqatçılar 8776 yerli akimiyer organlarnıñ resmiy adreslerini  dört parametr boyunca talil ettiler. Bu Ukrainanıñ rus ve soviet devirinen bağlı, zemaneviy Ukraina, rus ve Soviet devirden evvel olğan ve jografik, diniy ve tarihiy adları olğan soqaqlarnıñ adları.

«Soviet Ukraina»27 memuriy – territorial bölüklerinden 22de birinci yer aldı. Bütün devlet miqyasına baqqanda 8776 talil etilgen meskün yerlerden 5842 tanesinde devlet organları Soviyet devirge ait adlandırğan soqaqlarda yerleşken.

Jografik adları resmiy adreslerde tek 18%  teşkil ete, 13% - mustaqıl Ukrainanen bağlı. Em de 2% yaqın soqaqlar adları tarihiy ve Rusiye imperiyası ve Soviyet Ükümetinden evvel olğan adlarını teşkil ete.

Tedqiqatçılar ayta ki, bu hususiyet yerli akimiyet tarihke öz körmemezlilni urğanını körsete.

 

 

 

Matbuat merkezi

 

 

 

Foto