91 yıl evvel Fevralnın 23 1917ci sene Noman Çelebihan şeit oldu

Все новости
20 şubat 2009 yıl 17:50

 

 İnsanğa has bir çizgidir bu, zaten, insannı insan yapqan bir haysiyettir – yüksek ideallarını tilge almaq, adaletni, asaletni, mertlikni, ruhiy, maneviy, ahlâqiy degerlerni terennüm etmek, olar ile iftiharlanmaq ve kene de olarnı yaşatmaq içün yollarnı aramaq!
     

    Noman Çelebicihan, işte, boyle seçkin insanlardandır – qırımtatarlarnıñ eñ yüksek ideallarınıñ timsaline çevrilgen, haqqında tüşünir ekenmiz, fevqulade ulviy heyecanlarğa tüşürgen, aslımız ve şanlı tarihımız ile iftihar etmek, olar ile ğururlanmaq içün bir vesile olğan, gür ses ile qırımtatarğa da «Men barım!», «Menim de haqqım bar!» dep ayttırğan, qırımtatarnıñ, asıl bir millet olğanını hiç bir zaman unutmaycağına ve milliy davasından hiç bir şekilde vazgeçmeycegine bir delil olğan bir insandır, – Noman Çelebicihan! Böyle insanlarnı doğurğan millet de hiç bir türlü küçük olamaz!


     Noman Çelebicihan 1885 senesi Or uyezdiniñ Büyük Sunaq köyünde doğdı. Yerli mektepte, soñra Kezlev medresesinde tasil aldı. 1908-1916 seneleri İstanbul ve Sankt-Peterburg universitetlerinde oqudı. Uquq ve tibb fenlerini mükemmel ögrendi. 1908 senesi Cafer Seydamet ve başqa qırımtatar gençleri ile türk inqilâbında iştirak etti. Aynı zamanda "Qırım Talebe Cemiyeti"ni teşkil etti. Qırımtatar halqınıñ çar ükümetiniñ zulumundan qurtulması içün çalıştı.

     1917 senesi mart ayında Qırım müftisi ve soñra Qırım Musulman İcra Komitetiniñ reisi olaraq saylandı. Ükümet başında eken, qırımtatar milletiniñ turumını büs-bütün deñiştirmek ve milliy medeniyetni östürmek içün büyük ğayret ve sebat kösterdi.

     1918 senesi fevral 23 künü bolşevikler tarafından kiyikçesine qatil etildi.
Noman Çelebicihan öz şiirlerini gençlik çağında yazmağa başladı. Büyük istidat ile yazılğan lirikası felsefiy mizacı ile ayırılıp tura. Bir sıra eserlerinde derin vatanperverlik duyğuları açıq körüne. “Ant Etkenmen!” şiiriniñ metni şimdi qırımtatar halqınıñ gimnidir.
   
Cemiyet matbuat merkezi

Foto